Handen vol geld dat nooit in roulatie is geweest

Deze week kregen onderzoeksassistent Dr. Liza Soutschek en tentoonstellingsmanager Sören Marotz van het DDR Museum in Berlijn een heel bijzondere bruikleen voor de komende speciale tentoonstelling ‘Eindelijk Westgeld’ bij het Historisch Groepsarchief van KfW Bankengruppe.

Het hoofd van het archief, Lysann Goldbach, overhandigde aan de museumedewerkers DDR-bankbiljetten met een waarde van 200 en 500 mark, evenals DDR-munten, de zogenaamde ‘aluminium fiches’.

Na de monetaire unie op 1 juli 1990 werden ze samen met ander DDR-geld opgeslagen in een mijn bij Halberstadt om weg te rotten. Maar jaren later doken ze plotseling weer op, op de zwarte markt. De gestolen biljetten werden in beslag genomen en teruggegeven aan KfW.

De aluminium munten hebben ook een spannende geschiedenis. Ze werden omgesmolten na de geldwissel en gebruikt voor de productie van auto-onderdelen zoals velgen.

Je kunt de bankbiljetten en ‘aluminium chips’ naast een velg zien en ook fragmenten uit de film “Zwei zu Eins”, die dit verhaal op film vastlegt, in de speciale tentoonstelling vanaf 2 juli.

Geef een reactie

Je kan de inhoud van deze pagina niet kopiëren